Bugun...
Üstad’ın Yol Arkadaşı da Hakk’a Yürüdü


Şakir TARIM MİLLİ BAKIŞ
 
 

BİSMİLLAHİİRRAHMANİRRAHİM;

ŞİİR ve tefekkürde milletimizin yetiştirdiği zirvelerden biri de Üstat Necip Fazıl’dır. O, “dinî bir fidelik oluşturulması”na geçit verilmeyen baskıcı bir dönemde, ateş çemberine girercesine İslam davasını savunmuş büyük sanatçıdır. Şeyhi Abdülhakîm Arvasî’yle tanıştığı 1934’ten sonra hazırladığı eserlerle davasını aksiyon planına çıkarmış; bir nesil inşasına girişmiştir.

Dava adamı olarak Üstad’ın on binlerce seveni, takipçisi olmuştur. Yol arkadaşlarından biri de Denizli’nin “Ekrem Amca”sı Ekrem Zingal’di. Üstat Necip Fazıl 26 Mayıs’ta doğmuş; 25 Mayıs’ta vefat etmişti. Ekrem Zingal de 25 Mayıs 1938’de dünyaya geldi; geçtiğimiz 25 Mayıs’ta Hakk’a yürüdü. Vefatlarında her ikisi de 79 yaşındaydılar.

Dindarlığıyla tanınan Zingal ailesi, 1930’larda Selânik’ten göç ederek Denizli’ye gelip yerleşti. Ekrem Ağabey Denizli doğumlu! İlkokuldan sonra hafızlık eğitimi aldı. Askerliğini, son İkmal Birlikleri içinde gönderildiği Kore’de yaptı.

Ekrem Zingal, Almanya’ya işçi gönderilmeye başlandığı 1960’lı yılların başında Hannover’e gitti. Konsolosluğun açtığı dil kurslarına katılarak Almancayı öğrendi. 24 yıl Türkiye’den giden vatandaşlarımıza mütercimlik hizmeti verdi.

En çok sevdiği üç şey; okumak, seyahat etmek, para harcamaktı. Çok kitap okuduğu için Almanya’dan Türkiye’ye gelip gidişlerinde Necip Fazıl’la tanıştı. Hayranı olduğu Üstat’la yol arkadaşlığı yaptı. Üstad’ın Türkiye’de bulunmayan ilaçlarını, Almanya’dan gönderir; Büyük Doğu ve eserlerinin okunmasına çalışırdı.

ÜSTAD’IN YOLUNU İZLEDİ

EKREM Ağabey’in en büyük şikâyeti Üstat’tan yeteri kadar faydalanamayışımızdı. İdeolocya Örgüsü’nü analitik bir eser olarak görür; üzerinde çalışmalar yapılmasını isterdi. Fikirlerinin bir medeniyet özlemi çerçevesinde ele alınmasından yanaydı.

Üstad’ı, kimseye göz açtırılmayan baskıcı bir dönemde azgın sulara atlayarak milletinin kurtuluşuna çalışan; İslamî değerlerini şefkatle hatırlatan bir kahraman olarak görürdü: “Al evladım, bunlar senin! Bunlara sahip olmazsan yok olacaksın!”

“Nasipsiz olanlar Üstat gibi bir İslam mücahidini anlayamaz; bari biz anlayalım” derdi. Üstad’ı, milletimizin şiir ve tefekkürde 5 asırdır beklediği deha çapında bir zuhurat olarak görürdü.

Binlerce kitap okumuştu. Hemen her konuda söz sahibiydi. 80 kadar ülke dolaşmıştı.

Onunla uzun yıllar dostluğu olan İdris Ayhan anlatıyor: “2000 yılıydı. MGV’nin organize ettiği İstanbul’un Fethi etkinliğine katıldık. Kütahya’da mola verdik. Ekrem Ağabey cami avlusundaki 20 kadar gence selam verdi. Onlarla tanıştı. Hepsi etrafında halkalandı. Onlara yakındaki lokantada yemek yedirerek çok mutlu oldu.”

Gazetesinin ödeme sıkıntısı çektiği günlerdi. Oğlu Mehmet Kıbrıs’ta okuyordu. Babasının durumunu bildiğinden 100 lira göndermesini istemişti. Tahsilat görevlisini çağırdı. “Hemen şu 500 lirayı Mehmet’e gönder” talimatı verdi. Tahsilatçı, “Efendim ödemelerimiz var; istediği 100 lirayı gönderelim” teklifini yaptı. “Oğlum Kıbrıs’ta 25 arkadaşına iftar yemeği verecek, sen dediğimi yap!” diyerek bankaya gönderdi.

HOŞ BİR SADA BIRAKTI

Almanya dönüşü Yöremizin Sesi radyosunu kurdu, gazetecilik yaptı. 1997’de 45 yıllık yayın hayatı olan Denizli Gazetesi’ni satın aldı. Pazarlığa girişirken öğretmenlik yaptığım okul telefonundan beni aradı: “Senin de köşe yazacağını düşünerek Denizli Gazetesi’ni satın alıyorum. Daha eşimin de haberi yok. Ne dersin!”

Denizli’de mesajımızı benimseyen gazete yoktu “Elbette yazarım; yeter ki sen atın al!” dedim; sözümü tutarak Ekrem Ağabey’in sahipliğini yaptığı gazetede 8 sene yazılarımı sürdürdüm.

Onda yüksek bir iman asabiyeti vardı. Bulunduğu topluluğa hâkim olurdu. Zeki, kabına sığmayan, duygusal, yufka yürekliydi. Hal ehliydi. İnsanın tavırlarından ne demek istediğini anlardı.

Şeker hastalığından mustaripti. Son hafta dengesini etkiledi. Vefatı sevenlerini üzüntüye boğdu.

Denizlimhaber vefatını şöyle duyurdu: “Denizli’nin önemli simalarından, Denizli Gazetesi eski sahibi Ekrem Zingal Hakk’ın rahmetine kavuştu. İrfan ve kültür hayatımızın yıldızı, Üstat Necip Fazıl’ın yol arkadaşı; Ömer celâdetli, Ali cesaretli, Ehli Sünnet gayretli değerli büyüğümüz, Ekrem Amcamız Rabbine mülîki oldu.” (25. 5. 2016)

PAÜ Öğretim Görevlisi Şerif Kutludağ şunları yazdı: “Denizli’mizde Necip Fazıl’ı en iyi tanımış; en iyi anlamış; çevresindeki dostlarını Necip Fazıl’ı anlatmış olan Ekrem Zingal Ağabey’i çok sevdiği Üstad’ının yanına uğurladık.” (Deha20, 27. 5. 2016)

İlahiyatçı Bayram Ayhan şöyle konuştu: “Bu güzel insanla ara sıra görüşürdük. Türkçesi, sedası, dostluğu güzeldi. Bu hali mizanda ağır gelir inşallah!”

Kadim dostum Ekrem Zingal Ağabey’e Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun!Bu yazı 1959 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?


YUKARI