Bugun...
EVDEYİZ


Ensar Buğra ÇAĞRI
 
 


Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde Aralık ayı sonunda görülen ilk vakadan sonra hızla dünyaya yayılan Korona virüsü birçok ülkede hayatı durma noktasına getirdi. Ülkemizde ise Korona vakası birçok ülkeye göre daha geç görüldü. Bunda devlet yetkililerinin vakalar görülmeden önce aldıkları tedbirlerin etkisinin olduğunu da göz ardı etmemeliyiz. 


Özellikle eğitim öğretime verilen ara çok konuşulsa da virüsün yayılmasını azaltmak ve korunma tedbirlerini almak açısından çok önemli. “Bu bir tatil değil, bu bir eve kapanma seferberliği” başlığı ile duyurulan bu sürecin ne zamana kadar devam edeceği ise tam bir netlikte kazanmış değil. Bu süreçte özellikle sosyal medyadan yapılan felaket senaryolarına karşı psikolojik açıdan güçlü olmamız gerekiyor.


Bu zamanı nasıl geçirmemiz gerekiyor sorusu ise herhalde başta veliler olmak üzere birçok öğrencinin zihnini meşgul etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, EBA ve Televizyon kanalları üzerinden 23 Marttan itibaren yapacağı uzaktan eğitim için hazırlıklarını da devam ettirmekte. 


Sokağa çıkmanın daha seyrek olacağı bu haftaları evde değerlendirmek ise bizler için bir ganimet değerinde olmalı. Ev halkının bir arada olacağı bu zamanlarda başta aile içi muhabbetin arttırılması bu zorlu stresli sürecin daha kolay aşılabilmesini sağlayacaktır. Hepimizin ellerinde olan internet üzerinden evde, aile içi iletişimi arttıracak oyunlar, etkinlikler bulunarak birçok aktivite rahatlıkla yapılabilecektir. Bunların yanında çocuğunun okuma alışkanlığını arttırmak ya da pekiştirmek isteyen aileler evlerinde okuma saati uygulamasına da başlamayı ihmal etmemeliler. Dini hassasiyete sahip babalar bu süreçte camilerde kılamayacakları cemaatle namazı evlerinde rahatlıkla aile üyeleri ile birlikte kılabilirler ve cemaat sevabından da mahrum kalmamış olurlar. 

 
Yukarıda yapılacak şeylerin sadece bir kaçını sıraladık belki ama evde yapılacak daha çok şey vardır. Sonuç olarak bu günleri sağlıklı bir şekilde atlatmak en büyük duamızdır. Ama geçen zamanı da iyi değerlendirmek için vakit kaybetmemeliyiz. Elimizde ki akıllı cihazlarımız ile bu cihazların kullanım saatlerini arttırmadan evlerimizde geçireceğimiz zamanı daha verimli hale getirmenin gayretinde olmalıyız.


Hepinize sağlık ve afiyet içerisinde günler diliyorum.Bu yazı 91 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?


YUKARI